‘Global 100’ listesine giren Elvan Turquality Marka Desteği’ne alındı

Candy Industry tarafından hazırlanan ve Dünyanın En İyi Şekerleme Firmaları'nı sıralayan "Global 100" listesine giren Elvan Gıda, Turquality Marka Desteği kapsamına alındı. 130 ülkeye ihracat yapan Elvan’ın 2023 yılı ihracat ciro hedefi 1 milyar dolar…

Temeli 1952 yılında bir şekerci dükkanıyla atılan ve 130 ülkeye ihracat yapan Elvan Gıda, Ekonomi Bakanlığı ve Ernst & Young (EY) Danışmanlık firmasının ön incelemesi sonucunda Turquality Marka Desteği kapsamına alındı. Candy Industry dergisinin Dünyanın En İyi Şekerleme Firmaları'nı sıraladığı "Global 100" listesine giren Elvan Gıda, Elvan Şirketler Grubu’nun da lokomotifi durumunda. Yurtiçinde 5, yurtdışındaysa 3 fabrikasıyla faaliyetlerini sürdüren Elvan Grubu, yaklaşık 150 milyon dolarlık ihracat yapıyor ve 2 bin kişiye istihdam sağlıyor.

SEKTÖRÜNDE İLK AR-GE MERKEZİ’Nİ KURDU

Cirosunun yüzde 90’ını ihracattan sağlayan Elvan; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Değerlendirme ve Denetim Komisyonu’nun 27.09.2012 tarihli toplantısında alınan bir kararla Ar-Ge Merkezi Belgesi almıştı. Böylelikle sektöründeki ilk Ar-Ge Merkezi’ni hayata geçiren Elvan, inovatif ürünlerle katmadeğeri artıracak projelere imza atıyor. Şekerden jelliye, kekten gofrete kadar geniş bir yelpazede 600 kalem ürün üreten Elvan, üniversitelerle ortak projeler geliştiriyor. Yeni dönem de yatırımlarını markalaşmaya yoğunlaştırıyor.

2023 YILI HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR

2023 yılı ihracat hedeflerini 1 milyar dolar olarak açıklayan Elvan Şirketler Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, bunu nasıl gerçekleştirecekleri konusunda şunları kaydetti: Ar-Ge Merkeziyle katmadeğerli ürünler üretiyoruz, marka yatırımlarıyla da ürünün itibarını yükseltecek adımlar atıyoruz. Çünkü bir ürünün veya markanın itibarı artarsa bu yüksek kazanç olarak geri döner. Hacim olarak daha az ihracatla daha fazla gelir elde edebiliriz. Türkiye'de 1 kilogram ihracatın değeri 1,46 dolar seviyesinde. Markalı ekonomiye sahip olan Almanya'da ise bu değer 4,1 dolar, bizim iki katımızdan daha fazla… Türkiye'nin Almanya gibi ihracat portföyüne sahip olması halinde aynı miktarda, yani 90 milyon ton ihracat yapılsa bile ihracat yaklaşık 350 milyar doların üzerine çıkar ki ihtiyacımız olan şey de bu… İşte Turquality Marka Desteği programına dahil olmak bu anlamda bizim için önemli.” 

Editöre notlar:

  • Sektör ihracatında ikincilik ödülü sahibi: Elvan Şirketler Grubu’nun lokomotifi olan Elvan Gıda, İstanbul İhracatçı Birlikleri’nin  (İİB) 2012 verilerine göre bir basamak daha çıktı ve kendi sektör ihracatında ikincilik ödülüne layık görüldü.  
  • Türkiye sıralamasında 35 basamak çıktı: Elvan Gıda, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin ‘İlk 1000 İhracatçı’sını sıralayan listede de 35 basamak birden çıktı ve 164. Sıraya yerleşti.