İmzalar ‘Gıda doktorları’ için atıldı

İmzalar ‘Gıda doktorları’ için atıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Elvan Grubu işbirliği protokolü imzaladı. İTÜ Rektörlük binasında imzalanan ve her iki kurumun çeşitli alanlarda işbirliğini öngören protokole göre İTÜ’de yüksek lisans ve doktora yapan öğrenciler, gıda ve gıda teknolojileriyle ilgili projelerinin uygulamasını-geliştirmesini Elvan Ar-Ge Merkezi’ndeki pilot tesiste yapabilecekler. Gıda doktoru adayları için her türlü malzeme ve ortamı sağlayacak işbirliği için İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Bu uygulama, üniversite-sanayi işbirliğini ötesinde bir sosyal sorumluluk projesi… Sektöre örnek olmasını dilerim” diye konuştu. 

İstanbul'da Gıda Mühendisliği eğitimi veren ilk yüksek öğretim kurumunu bünyesinde bulunduran İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile gıda sektöründe ilk Ar-Ge Merkezi’ni kuran Elvan Grubu işbirliği protokolü imzaladı. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu tarafından imzalanan protokole göre her iki kurum gıda ürün ve teknolojilerinin Ar-Ge’si konusunda işbirliği yapmayı hedefliyor. İTÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Beraat Özçelik’in de katılımıyla protokole imzalar İTÜ Rektörlük binasında atıldı.

İŞBİRLİĞİNDE ÖTEYE BİR SORUMLULUK

İTÜ’nün gıda sektöründe bu kapsamdaki ilk işbirliğini Elvan Grubu ile yaptığını hatırlatan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Bunu sadece bir üniversite-sanayi işbirliği uygulaması olarak görmemek lazım. Bu aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi… Bunun sanayiyi geliştirmek ve nitelikli insan yetiştirmek açısından iyi bir köprü olduğunu düşünüyorum. Diğer firmalarımıza da örnek olmasını diliyorum” dedi. Prof. Karaca, özellikle yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin projelerini geliştirme ve uygulama aşamasında Elvan Ar-Ge Merkezi’nin kullanacak olmalarının pratik açısından kendilerine çok faydalı olacağına dikkat çekti. 

10’A YAKIN PATENT ALINDI

 İTÜ ile yapılan anlaşmanın şirketin Ar-Ge alanındaki politikalarının bir yansıması olduğunu belirten Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, "Ar-Ge bütçemiz toplam cironun yüzde 2’sini oluşturuyor. Hedefimiz ise bu harcamaları yüzde 3 seviyesine çekmek. Şekerleme ve unlu mamüllerle ilgili elimizde proje yoğunluğu var bunları İTÜ ile beraber şekillendireceğiz" değerlendirmesini yaptı.

Elvan Gıda'nın ihracata dayalı büyüme başarısının Ar-Ge ve inovasyonla sürdürülebilirlik kazanacağını anlatan Kadiroğlu, şunları kaydetti: "Ar-Ge çalışmaları için kurduğumuz merkez 1 yıldır faaliyette. Ama burada bilimsel anlamda desteğe ihtiyacımız var. Son dönemde 10’a yakın patent aldık, Ar-Ge merkezimiz kurulduğundan beri 8 yeni ürün çıkarttık. Süreç içinde önemli projeler yaptık ama üniversite işbirliğiyle inovatif çalışmalarımızı artırmak istiyoruz. İTÜ bu konuda destek oldu bize. Biz aynı zamanda şirket olarak bu işbirliğini bir sosyal sorumluluk çalışması olarak görüyoruz."

BOLCA AR-GE YAPILACAK!

 İTÜ Kimya Metalürji Fakültesi Dekanı ve Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr Beraat Özçelik de iş birliğinin yüksek lisans ve doktora öğrencileri için hazırlandığını belirterek, "İş birliğiyle bolca Ar-Ge yapacağız her şeyden önce. Farklı lezzetlerde, fonksiyonel ürün üretimine yönelik, gıda sanayine daha fazla dönüşü olacak, patent başvuruları yapılabilecek ürünler geliştirilmesi için çalışacağız. Tuzu, şekeri azaltılmış ürünlere doğru çalışmalar yapacağız" ifadelerini kullandı.