Elvan yine sektörünün Ar-Ge lideri

Cironun yüzde 50’sini Ar-Ge ürünlerinden sağlayan  

Elvan yine sektörünün Ar-Ge lideri

5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde sektörünün Ar-Ge Liderleri ödüllerini aldı. Geçen yılki 4. zirvede tüm kriterlerdeki performansıyla gıda sektörü birincisi seçilen Elvan Ar-Ge Merkezi, bu yıl da sektör lideri olarak ödüllendirildi, başarısını teyit etti. 2012’de sektöründeki ilk Ar-Ge Merkezi’ni kuran Elvan, cirosunun yüzde 50’ye yakınını Ar-Ge ürünlerinden sağlıyor.

5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi, Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Söz konusu zirvede Ar-Ge Merkezleri Ödül töreni de yapıldı. Geçen yılki 4. zirvede tüm kriterlerdeki performansıyla gıda sektörü birincisi seçilen Elvan Ar-Ge Merkezi, bu yıl da sektör lideri olarak ödüllendirildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün takdimiyle Ar-Ge Merkezi Liderlik Ödülünü alan Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, “Bu ödülle merkezimiz başarısını teyit etti. Ödülü iki değerli bakanımızın einden almak da bizim için ayrı bir motivasyon oldu” dedi.

CİRONUN YÜZDE 50’Sİ AR-GE ÜRÜNLERİNDEN

Sektördeki ilk Ar-Ge Merkezi olduklarını hatırlatan Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, şöyle devam etti: “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2012 yılında sektördeki ilk Ar-Ge Merkezi belgesini bize verdi. Bu bizim için büyük onur, aynı zamanda sorumluluktu. Bunun bilinciyle çalıştık. Ar-Ge Merkezimiz kurulumundan bugüne kadar 100’ü aşkın ürün geliştirme projesini tamamladı. 20’den fazla inovatif ürün ticarileştirildi. Ticarileştirilen bu ürünlerin Elvan Gıda cirosu içindeki payı yüzde 50’lere yaklaştı.”

2023’E GÖTÜRECEK KG DEĞERİ

Türkiye’nin 2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefi yürüyüşünü kararlılıkla sürdürmesi gerektiğini hatırlatan Hidayet Kadiroğlu, şöyle devam etti, “500 milyar dolarlık ihracat hedefine katkı için biz de Elvan Grubu olarak 2023 ihracat hedefimizi 1 milyar dolar olarak belirlemiştik. Bunun için hacimden ziyade ihracat kg değerini artıracak ürünler geliştiriyoruz. Ar-Ge Merkezimizi bu amaçla kurmuştuk. Ar-Ge Merkezi tarafından ticarileştirilen ürünlerle ihracat birim kg fiyatını 5 dolarlara çıkardık. Böylelikle sektörümüzde hem ihracat şampiyonluğunu hem de Ar-Ge liderliğini yakaladık. Aldığımız bu ödüllerle doğru yolda olduğumuzu anlıyoruz.” Kadiroğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Yıldız Teknik Üniversitesi gibi üniversitelerle işbirliği yapmanın da başarılarına önemli katkısı olduğunu kaydetti.

 

                                              İLKLERE İMZA ATILDI

Hidayet Kadiroğlu, Elvan Ar-Ge Merkezi çalışmaları sonucunda sektörde bir çok ilke imza attıklarını belirterek bunlardan bazılarını şöyle sıraladı;

1-      Kendine has mayası ile tüketici testlerinde yüzde 95 başarı elde eden çikolata dolgulu kruvasan (Proje çıktıları  patent başvurusu ile sonuçlandı.)

2-      Hollanda tarzı caramel waffle üretimi

3-      Karamel dolgulu çikolata kaplı sütlü fondan

4-      Donut kek (çikolatalı, muzlu, çilekli)…

5-      Devam eden projelerimiz içinde yine Türkiye’de ilk olacak ürünlerimiz var. Bu İLKlerimizi de yeni dönemde pazara sunmayı hedefliyoruz.